in

Bu kulübede gürültüye yer yok!

Dog Kennel

Yılbaşı gecesi. Geceyarısına kadar geri sayımın başladığı ve gökyüzünün havai fişeklerle aydınlatıldığı o büyülü an. Buraya kadar herşey çok güzel ancak bu ve bunun gibi toplumsal kutlamaların evcil hayvanlar için travmatik bir yönü olabiliyor.

İngiltere^de yapılan bir araştırmada köpeklerin yüzde 45’inin hava fişekli kutlamalar sırasında korku işareti gösterdikleri tespit edilmiş. Köpeklerin kulakları gürültüye daha hassas olduğu için yükske sesli eğlenceler ve patlama seslerinde sıra dışı tepkiler verebiliyorlar. Bu tepki bir travmaya dönüştüğünde ise evcil hayvan sahipleri için bu kez endişeli ve stresli bir süreç başlıyor.

Uzmanlar, Ford Edge modelinde yer alan gürültü önleyici teknolojiden ilham alarak, yepyeni bir fikir ortaya attı. Gürültü önleyici köpek kulübeleri…

Hem otomobillerde hem de kulaklıklarda bu tür bir teknoloji olduğuna göre, neden bir köpek kulübesinde olmasın fikrinden yola çıkan uzmanlar, bir prototip geliştirdi.

Prototip köpek kulübesi içindeki mikrofonlar havai fişeklerin sesini algıladığında, kulübe içerisinde yerleşik bir ses sistemi, karşıt frekans yayarak, sesi azaltıyor veya tamamen önlüyor.

Ford Edge modelinde de mikrofonlar motordan ya da şanzımandan yüksek düzeyde gürültü aldığında, bu gürültü, aracın ses sistemindeki karşıt ses dalgaları kullanılarak önleniyor.

Written by admin

Battista Pininfarina

Pininfarina 90. yaşını Battista ile kutluyor

INFINITI Elektrikli Crossover Konsept

Infiniti’nin elektrik yorumu