in

3 kuşak buz üzerinde buluşuyor!

Volkswagen Polo GTI R5

Avusturya Zell am See’de 45 yıl aradan sonra gerçekleşecek Buz Yarışı’nda Volkswagen’in 3 farklı nesil aracı bir araya gelecek. Salzburg’da gerçekleşecek etkinlikte, markanın tamamen elektrikli spor otomobili ID. R da sahnede olacak.

Sporseverler, Volkswagen’in iki aracını da buz kaplı zeminde görebilme şansını elde edecekler. Bu iki araçtan biri 1986 Grup A Dünya Ralli Şampiyonu Golf Mk2 GTI iken, öteki 1987 yılından gelen çift motorlu Golf Mk2 PikesPeak. Ayrıca bugünü temsil eden Polo GTI R5 de başarı için buzlu pist üzerinde mücadele verecek.

Pistte yarışa katılacak pilotlar da en az otomobiller kadar dikkat çeken isimler. Pikes Peak rekorunun sahibi Romain Dumas ve usta ralli pilotu Klaus- Joachim “Jochi” Kleint bu buzlu pistte yer alacak olan sporculardan bazıları…

Gelecek: Volkswagen ID. R

Futuristik modelin Pikes Peak’te, deniz seviyesinden 4 bin 302 metre yüksekte motorsporları tarihinde hatırlanacak 7 dakika 57 saniyelik zamanı, elektrikli spor otomobiller için önemli bir süreydi. İlk tamamen elektrikli prototip olarak modelin gerçekleştirdiği derece, klasik yanmalı motora sahip araçların birçoğunun bugüne kadar yaptığı zamanlardan çok daha başarılıydı. Bu rekor, 24 Haziran 2018 tarihinde Romain Dumas tarafından kullanılan ID. R ile kırılmıştı.
ID. R Zell am See’de sporseverler tarafından görülebilecek, ama model hakkında daha fazla bilgi için açıklamaları hep birlikte beklememiz gerekecek.

Bugün:Volkswagen Polo GTI R5

270 Hp gücündeki Polo GTI R5, ilk defa Kasım ayının sonunda İspanya Rallisi’nde ortaya çıkartılmıştı. Bu modelin 15 adedi İtalya, İsveç, Finlandiya, Paraguay, Belçika ve Avusturya’da yer alan ralli takımlarına ulaştırıldı. Ulusal, uluslararası ve bölgesel ralli şampiyonaları için R5, FIA kurallarına uygun olarak geliştirildi. Otomobil WRC’nin İspanya ayağında eski ralli şampiyonu Peter Solberg’in yönetiminde özel klasmanlarda başarılar elde etmişti.

Geçmiş: 1986 Golf Mk2 GTI Group A ve 1987 Golf Mk2 Pikes Peak

Zell am See’de dikkat çekecek araçların iki tanesi ise markanın geçmişinden geliyor. Bu araçlardan bir tanesi Kenneth Eriksson yönetiminde 1986 yılında WRC’de A Grubu kategorisinde derece alan Golf GTI Mk2. Diğerİ ise, GTI Mk2’den biraz daha “vahşi” olan çift (twin-engine) motorlu Golf Mk2 Pikes Peak. Bu otomobil de 1987 yılında Pikes Peak Tepesi’ni tırmanmıştı. 590 Hp gücündeki çift motorlu otomobilin direksiyonunda Jochi Klein bulunuyordu. Bitiş çizgisine metreler kala, süspansiyonda yaşanan problem nedeniyle yarıştan çekilmek zorunda kalmıştı. Tabi bu olaydan 31 yıl sonra yeni ID. R, skoru eşitlemek için tepeyi tırmanarak, yeni bir rekora imza atmış oldu.

Written by admin

Ferrari SP3JC

Ferrari’den 780 HP’lik roadster!

Audi Entertainment

Audi’den araç içi sinema sistemi