in ,

Aston Martin Vantage üstünü açtı

AUTOSPEEDMAGAZINE.COM – Aston Martin Vantage ailesinin en yeni üyesi, 2018 yılında satışa sunulan Vantage Coupe’nin ardından model gamında yerini alan Vantage Roadster oldu.

Gücünü 510 PS güç ve 685 NM tork değerlerine imza atan 4.0-litrelik twin-turbo V8 motordan alan modelde sekiz-ileri ZF şanzıman kullanılıyor.

Vantage Roadster, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 3,8 saniyede gerçekleştirirken, tavan kapalı konumdayken 306 km/s hıza çıkabiliyor. Yeni, daha hafif Z-katlamalı tavan mekanizması ve optimize edilmiş dış ve şasi revizyonları sayesinde ağırlık, Coupe ile karşılaştırıldığında sadece 60 kg’lık bir fark oluşturuyor.

Adaptif amortisörler, Dinamik Denge Kontrolü, Dinamik Tork Vektörü ve Elektronik Arka Diferansiyeli gibi donanımlarla güçlendirilen Roadster, arka amortisörler için özel geliştirilen ayar, Adaptif Amortisör Sistemi yazılımı ve ESP kalibrasyonuyla da sürüş dinamiklerini daha da geliştiriyor.

Sport, Sport+ ve Track sürüş modlarına sahip otomobilde yolun durumuna ve sürüş keyfinize göre farklı modlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Aracın kumaş tavanı, hızlı çalışmayı sağlayan kompakt bir Z-katlama mekanizmasına sahip ve 50 km/s hıza kadar sistem hareket halindeyken de çalışabiliyor. 6.7 saniyede açılabilen tavanın kapanmak için ihtiyacı olan süre ise 6.8 saniye. Bu süreler dikkate alındığında Vantage Roadster rakiplerine göre daha hızlı bir tavan açma ve kapama süresine sahip.

Aracın 200 litrelik bagaj kapasitesi, tam boyutlu bir golf çantası ve aksesuarları yerleştirmeyi mümkün kılıyor.

Vantage Roadster’ın tanıtımı ile Vantage modellerine yeni opsiyon seçenekleri sunuluyor. Aston Martin, 2018’de piyasaya sürülmesinden sonra Coupe’de yer alan pistten ilham alan ‘avcı’ ızgarasına alternatif olarak hem Coupe hem de Roadster’da bulunan şirketin ikonik ‘kanatlı’ ızgarasını bir seçenek olarak sunuyor. Ayrıca, yeni opsiyonel alaşım jant tasarımları ve renkleri ekleniyor. Başlangıçta sadece sınırlı sürüm Vantage AMR’de mevcut olan manuel 7 vitesli şanzımanı da Coupe’de bir seçenek olarak sunuluyor.

Aston Martin Başkanı ve İcra Kurulu Yöneticisi Dr Andy Palmer, Vantage Roadster hakkında şunları söyledi: “Üstü açık Aston Martin’ler müşterilerimizin her zaman favori araçları oluyor, bu yüzden Vantage Roadster’ı tanıtmak çok heyecan verici. Birçoğu için, tavan açık bir şekilde sürüş, spor araba deneyiminin gerçek tanımıdır, çünkü duyularınızı gerçekten hayata geçirir. Vantage her zaman en saf heyecanı sağladı, ancak Roadster formunda adrenalin bir sonraki seviyeye geçecek.”

Aston Martin Baş Mühendisi Matt Becker şunları ekliyor: “Üstü açık spor otomobiller, Coupe eşdeğerlerine kıyasla genellikle ödün verilmiş olarak görülüyor, ancak Vantage Roadster, keskin, çevik ve etkileyici yol tutuş dinamikleri sunma misyonuna kesinlikle sadık kalıyor ve bunu düz yol performansı ile birleştiriyor. Ve elbette, tavanı açıkken harika sesli bir spor otomobil sürmenin ek bir boyutu var.”

Vantage model serisinin fiyatları 165 bin dolardan başlıyor. Vantage Roadster’ın Orta Doğu Bölgesi’nde vergiler hariç tavsiye edilen satış fiyatı ise 192 bin 850 dolardan başlıyor. İlk Vantage Roadster siparişlerinin teslimatına ise yılın 3. çeyreğinde başlaması planlanıyor.

Yeni Vantage Roadster’ın Türkiye satışı fiyatı ise vergiler nedeniyle 425 bin euro’dan başlıyor.

Written by admin

Audi ve Ericsson’dan 5G teknolojisi

Alfa Romeo 110 Yaşında!