in ,

DS Automobiles ve TECHEETAH sezonun ilk testinden başarıyla geçti

AUTOSPEEDMAGAZINE.COM – ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonasının yedinci sezonu için resmi testler başlarken, DS TECHEETAH İspanya’nın Valensiya kentindeki testlerden başarıyla geçti.

Ricardo Tormo Pisti’nde gerçekleşen testler, pilotlara ve takıma stratejilerinin geçerliliğini kontrol etme ve donanımlarıyla beraber yazılımlarını gerçek dünyada test etme fırsatı verdi.

Formula E yarışlarının yapıldığı şehir içi pistlerin aksine Valensiya pisti geleneksel bir pist. Bu sebeple performanslarını diğer takımlarla kıyaslamak zor olabilir fakat bu denemeler takımlara önlerindeki sezonda mühendislerini ve pilotlarını en iyi ekipmanla donatmak için bir fırsat niteliğinde.

Testlerin ardından değerlendirmelerde bulunan Takım Başkanı Mark Preston şunları söyledi; “Tek başına tempo ve tur süreleri bir testte nadiren önceliklidir. Biz genellikle mühendislerimizi en iyi ekipmanla donatmaya ve düşünce şeklimizle yönümüzü doğrulamaya odaklanırız. Dünyadaki tüm simülasyonları uygulayabilirsiniz fakat hiçbiri otomobilleri pistte sürmenin verdiği hissiyatı veremez. Teçhizat ve dinamometre üzerinde ne kadar test yaparsanız yapın bir piste çıkana kadar farkı anlayamayabilirsiniz çünkü konsept ve fikirlerinizi sadece böyle doğrulayabilirsiniz.

Burada, Valensiya’daki üç gün bize çeşitli bulvarları keşfetmek için bolca zaman tanıdı ve bir şeyler yolunda gittiğinde denemeye vaktimiz olduğu için yeni fırsatlar da sunmuş oldu.”“Valensiya pisti geleneksel bir yarış pisti olarak bize tam bir temsil sunmasa da performansımızı kendimize ve başkalarına karşı değerlendirme fırsatı sunmuş oldu. Kimin en hızlı olduğunu ortaya koymasa da kendi mihenk taşınıza kıyasla ne kadar ilerleme kat ettiğinizi gösteriyor.”

DS Performance Direktörü Xavier Mestelan Pinon ise; “Altıncı sezonda her iki şampiyonluğu da kazandıktan sonra her şeyi sıfırladık, yedinci sezona başlamaya ve ilk Formula E Dünya Şampiyonu olmaya hazırız. Sezonun başlangıcından önce gerçek bir prova işlevi gören sezon öncesi testi, Santiago’ya gönderilmeden önce otomobilleri ve otomobil içi sistemleri doğrulamamıza izin verdi. Son dört günde farklı hava koşullarıyla karşılaştık ve bu çok iyi oldu, çünkü bu bize hem soğuk ve ıslak hem de sıcak ve kuru pistlerde otomobilleri deneme fırsatı vermiş oldu. Gerçekleştirdiğimiz denemelerde tüm hava koşullarına dair rahatlatıcı sonuçlar aldık, aksi bir durum can sıkıcı olabilirdi! Testlerden hızlı bir çıkarım yapmıyoruz fakat Valensiya’yı Şile’deki ilk yarış için özgüvenle arkada bırakıyoruz, zaten önemli olan da bu.” dedi.

ABB FIA Formula E Şampiyonu Antonio Félix da Costa da açıklamalarda bulunarak; “Testlerle dolu üç güzel gün geçirdik. Test etmek istediğimiz birçok programının üstünden geçtik ve bazılarında iyi sonuçlar aldık, bu oldukça önemliydi çünkü sezon sırasında bunlar bize yardımcı olacak. Altıncı sezonun güç aktarma sistemini kullanıyor olmamıza rağmen epey rekabetçi bir konumdaydık. Şimdi bir süre mola verme zamanı, herkese mutlu noeller ve iyi yıllar. 2021’i iple çekiyorum ve herkes için daha iyi, sağlıklı bir yıl olmasını diliyorum. Hepinizle Santiago’da birinci ve ikinci turda görüşmek üzere.” ifadelerini kullandı.

Son olarak testler ile ilgili görüş belirten 2017/2018 ve 2018/2019 ABB FIA Formula E Şampiyonu Jean-Éric Vergne ise; “Valensiya’da güzel testler yaptık ve yaptıklarımızdan çok memnunum. Oldukça yoğun bir planımız vardı ve gelecek sezonda yükselmemize yarayacak bazı ilginç şeyler keşfetmeyi başardık. Geçen seneye kıyasla bu seneye daha büyük özgüvenle giriyorum ve yarışmayı resmen dört gözle bekliyorum, Santiago için sabırsızlanıyorum. Fakat önce bir tatil aramız var ve takım gerçekten bir molayı hak etti, tüm yıl durmaksızın çalıştılar.” dedi.

Written by admin

Pistlerden yollara: Lamborghini Huracan STO

Mercedes-Benz’in tamamen elektrikli modeli EQC Türkiye’de