in

Artık daha büyük: BMW X5

bmw x5

BMW, Sports Activity Vehicle sınıfındaki temsilcisi X5 modelinin 4’üncü nesli ile geliyor. Şık ve güçlü bir tasarım çizgisine sahip otomobil, off-road ve şehir içi kullanım yeteneklerinin yanı sıra, performansı ve konforuyla da öne çıkıyor.

Yeni X5, boyutlarının sağladığı avantajlar ile içeride cömert bir kullanım alanı sunarken, geniş bir bagaj hacmine sahip. İki parçalı bagaj kapağı yüklemeyi kolaylaştırırken, 640 litrelik bagaj hacmi sınıfı için oldukça iyi bir alan sunuyor.

Otomobilin yenilenen çift böbrek formundaki ön ızgarası, hava kapakçıkları ile aerodinamik açıdan büyük avantaj sağlıyor. Sahip olduğu Led lazer farlar, 500 metreye kadar mesafeyi aydınlatabiliyor.

Standart iç tasarımda deri döşeme dikkat çekiyor. Araçta ayrıca 12.3 inç boyutunda iDrive bilgi-eğlence sistemi ekranı, ısıtılabilir ön koltuklar, kablosuz akıllı telefon şarjı gibi imkanlar da sunuluyor. Bunlar haricindeki her şey paketler dahilinde eklenebiliyor. Yine tercihe bağlı olarak, arkada oturan yolcular için iki adet 10.2 inç boyutunda eğlence sistemi ekranı eklenebiliyor.

Standart donanımda Park Asistanı da bulunuyor. Paralel park konusunda sıkıntı yaşayanlar için bu donanımın standart olması güzel bir haber. İstenirse Profesyonel Sürücü Asistanı paketi de eklenebiliyor. Bu sistem, içerisinde şerit takip, ikincil çarpışma freni, otomatik fren vb. güvenlik teknolojilerini bulunduruyor.

Aracın performansına gelecek olursak, şu anda Avrupa pazarında 3 farklı model tercih edilebiliyor. Bunar, xdrive40i (3.0 lt 340 Hp), xDrive30d xLine (3.0 lt, 265 Hp), M50d (3.0 lt, 400 Hp) olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca yenilenen X5’te dinamik amörtisör kontrolü, dört tekerden yönlendirme, sınırlı kaymalı diferansiyel ve havalı süspansiyon isteyenlere yönelik bir arazi paketi seçeneği de sunulacak. Aracın gövdesi bu sayede yerden 40 mm. yükselip alçalabilecek.

Tüm bu özelliklerin yanında BMW X5 tutkunları araçla buluşmak için anlaşılan bir süre daha beklemek zorunda kalacak. Markadan yapılan resmi açıklamalara göre, yenilenen modelin 2019’da Türkiye’de satışı düşünülmüyor.

Yeni BMW X5’in 3.0 lt hacmindeki motorla ABD’de üretimi başladı. Ancak buradan ithal edilen otomobillere uygulanmakta olan yüzde 120 gümrük vergisine tabi olması nedeniyle aracın fiyatı 1.5 milyon seviyesini aşıyor. Yüksek fiyat nedeniyle 2019 yılında satışa sunulmaması kararı alınmış durumda. Ancak önceki versiyonun 2.0 litrelik motor seçeneği ile stoklar dahilinde satışına devam ediliyor.

Written by admin

Audi Ice Race

Sportmen Audiler buz üzerinde yarışacak!

Porsche 718 T

Porsche 718 ailesinin en saf hali: 718 T