in

11.100 Devir 1000 HP!

Aston Martin Valkyrie

Aston Martin, Valkyrie modelinin kalbindeki devasa gücün sırrını gözler önüne serdi. İngiltere’nin köklü otomobil üreticisi, markanın yüksek performans modeli Valkyrie’de kullanılan yeni güç ünitesini teknoloji partneri Cosworth ile geliştirdi.

İçten yanmalı motor teknolojisinde önemli bir devrim niteliği taşıyan 6.5 litrelik yeni V12 motor, 11.100 devirde sağladığı 1000 HP güçle türünün en iyi örneklerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Şasinin bir parçası olarak tasarlanan bu özel motor, açığa çıkardığı devasa güce ve 6.5 litrelik hacmine rağmen 206 kilogramlık ağırlığıyla da dikkat çekiyor. Cosworth’un Formula 1 tecrübesi, malzemeleri ve yöntemleriyle geliştirilen motor, 7000 devirde ise 740 NM tork gücü sunuyor ki, bu rakam açıkçası 1000 HP gücün yanında daha sakin kalıyor.

Aston Martin’in Valkyrie için hibrid batarya sistemi kullanmak için çalıştığı haberleri yayılırken, marka ise çalışmanın geldiği noktayla ilgili henüz detaylı bir açıklama yapmış değil.

F1 teknolojisinin yansımaları motorda fazlasıyla görülüyor. F1’e uygun pistonlar ve titanyum piston yatakları kullanılan V1 motor, bu sayede yüksek baskıya dayanıklı hale getirilmiş ve ağırlığı azaltılmış. Ağırlık konusuna bir örnek vermek gerekirse; Csowrth’ün 3.0 litrelil V10 F1 motoru sadece 97 kg. Eğer normal standartlara uygun bir şekilde üretimiş olsaydı bu motorun ağırlığının 210 kg. olması gerekiyordu. Bu da V12 motorda elde edilen ağırlığın önemini daha da fazla açığa çıkarıyor.

Tabi motordaki geliştirmeler tek başına yeterli olmadığı için aracın yürüyen aksaıyla ilgili tüm malzemeler özenle işlenmiş. 170 mm. çapında ve 775 mm. uzunluğundaki krank mili, üretim sırasında önce yüksek ısıya tutulmuş, soğutulmuş ve tekrar ısıtılmış. Bu işlemin altı aylık süreçte birkaç kez tekrarlanması sonucunda, Aston Martin One-77 V12 modelindekine göre yüzde 80 daha dayanıklı ve yüzde 50 daha hafif bir krank mili elde edilmiş.

Sonuç olarak ortaya performans tutkunlarını fazlasıyla heyecanlandıracak yepyeni bir motor çıkmış.

Written by admin

nissan leaf nismo rc

Hızlı ve Elektrikli!

Audi e-tron GT

Üretim tarihi belli oldu: e-tron GT