in

Üretim tarihi belli oldu: e-tron GT

Audi e-tron GT

Los Angeles’da örtüsü kaldırılan Audi’nin yeni konsepti e-tron GT’nin detayları belli oldu. Otomobil, dış tasarımıyla A7 Sportback modeline benziyor fakat daha agresif bir tasarım tercih edilmiş.

Aracın uzunluğu 4.96 metre ve genişliği ise 1.96 metre. Bu rakamlar boyut olarak A7 Sportback ile aynı ve aslında oldukça geniş. 1.38 m. Yüksekşiğe sahip E-Tron GT’nin aks mesafesi ise 2.90 m.

Yeni konsept, Audi Sport ve Porsche’nin ortak çalışmasının bir ürünü. Modelde kullanılan akü takımı için Porsche ile çalışılırken, platform altyapısı daha önce Taycan’da kullanılan ile aynı. Aracın menzili ile ilgili bilgiler henüz resmiyet kazanmamış olsa da, yaklaşık olarak 400 km menzile piller tam doluyken ulaşabilmesi hedefleniyor. Otomobilin aküsünün tam boş halden yüzde 80 dolu hale gelmesi ise 800 volt sistemi sayesinde 20 dakika sürüyor. Yüzde 80 doluluk da bu otomobil için yaklaşık 320 km mesafe yol alabilmesi anlamına geliyor.

Otomobil, 434 kW, yani 582 HP güç üretebiliyor. Bu da Audi RS modellerinin performansına yakın bir peformansa denk geliyor. Konsept aracın 0-100 km/s hızlanması ise yaklaşık 3.5 saniye olarak belirtiliyor. Otomobilin 0-200 km/s hızlanması için ise süre yaklaşık 12 saniye. E-tron GT modelinin maksimum hızı ise 240 km/s…

Markadan yapılan açıklamaya göre; 2020 yılında satışa sunulması hedeflenen otomobil, görsel açıdan konsept tasarımdan oldukça farklı görünecek.

Bununla birlikte konsept aracın önden görünümü oldukça agresif bir ifadeye sahip. Sahip olduğu altıgen ızgara, Matrix Led ön farları ve sportif görünümlü tamponu bu agresif görünümü destekler nitelikte. 22 inçlik jantlar da sportif etkiyi yanlarda da sürdürüyor. Dikkat çeken başka bir nokta ise kapı kolu olmayışı. Tabi üretim aşamasına gelindiğinde kapı kolu eklenebilir veya Tesla benzeri gizli bir kapı kolu üzerinde de çalışılıyor olma ihtimali yüksek.

Otomobilde güç bataryasını serin tutmak için oldukça geniş bir havalandırma tertibatı bulunuyor. Arka kısım ise A7 Sportback’ten daha ziyade coupé modellere benziyor. Yeni e-tron GT, Audi’nin bugüne kadar ürettiği en dinamik görünümlü 4 kapılı otomobili olmaya aday.

Dışı etkileyici görünen konseptin iç tasarımında ise minimalist çizgiler göze çarpıyor. İçeride çoğu yüzey dokunmatik veya neredeyse dokunmatik özelliğe sahip. Gösterge grubu ise tamamen dijital olarak tasarlanmış. Sürücü odaklı ön panel ve orta konsol kullanışlı. Ayrıca sistemler sesli komuta duyarlı akıllı asistan sayesinde ses ile de kontrol edilebiliyor. Direksiyonda Alcantara kaplama tercih edilirken, yeni mzlezemelerin kullanımı da gözden kaçmıyor. Sürüş modu seçimi, aracın davranışını tamamen değiştiriyor.

Written by admin

Aston Martin Valkyrie

11.100 Devir 1000 HP!

Yol testi:Peugeot 508 vs Volkswagen Arteon