in

Kutuplarda 10 hafta!

SEAT Arctic Cirle Testing

Kuzey Kutup Dairesi’nde sabah saat 7.00… SEAT Aktif Güvenlik ve Fren Sistemleri Şefi Gonzalo Gimenez, hava duruunu kontrol ediyor ve dışarıdaki hava sıcaklığı -25 olsa da en azından bir parça güneş görmeyi umuyor.

Her yıl 90’dan fazla SEAT marka otomobil, kar, buz ve dondurucu soğuklarla bu mücadeleyi yaşıyor. Hedef ise tüm güvenlik sistemlerinin, en zor durumlarda bile yolcularını güvende tuttuklarından emin olmak.

Ofisleri donmuş bir göl

Gonzalo ile 16 mühendis ve uzmandan oluşan ekibi, yılın 10 haftası boyunca ayaklarının altında donmuş bir göl bulunan 6 kilometrekarelik alanda çalışıyor. Buz tabakası 60 santimetre kalınlığında ve otomobil kullanmaya elverişli bir alan oluşturuyor.

Limitleri zorluyorlar

Mühendisler, Lapland’de geçirdikleri zamanda 60 farklı test gerçekleştiriyor. Bu testlerin ilki ise ESC denge kontrol sisteminin devre dışı bırakılmasıyla yapılıyor. Bu sayede sistemin hangi açıda devreye girdiği ölçülüyor. Mühendisler, araç kaymaya başladığında sistemin devreye girerek, aracı güvenli bir şekilde tekrar yolda tuttuğuna emin olmaya çalışıyorlar.

Buz üzerinde fren!

200 metre uzunluğunda, yarı asfalt ve yarı buz kaplı bir zeminde İskandinav ülkelerindeki yol koşullarına göre fren sistemlerinin testi gerçekleştiriliyor. Gonzalo, birkaç kez her iki yüzeyde de ani fren yapıyor. Bu sayede ABS sistemini nasıl daha iyi hale getirecekleri ve hangi sürüş destek sistemlerinin yardımcı olabileceğini tartışabilecek önemli bilgiler ediniyorlar.

Ekip, testler boyunca 30 bin km. yol katediyor ve sonuçta SEAT müşterilerine en güvenli aracı sunmak için dünyanın en zorlu iklim şartlarında büyük bir çaba harcıyor.

Written by admin

Audi Entertainment

Audi’den araç içi sinema sistemi

Audi SQ2

Audi SQ2 yola çıkıyor