in

Pininfarina 90. yaşını Battista ile kutluyor

Battista Pininfarina

Adından bugüne kadar tasarladığı spor otomobillerle sıkça söz ettiren Automobili Pininfarina, bir süredir lüks segmente yönelik elektrikli bir model üzerinde çalışıyordu. Uzun süredir detayları merakla beklene konseptin adı nihayet açıklandı.

90 yaşına basmak üzere olan İtalyan tasarım ustası, şirketin kurucusu Battista ‘Pinin’ Farina’ya saygısını göstererek, yeni modele Battista adını verdi. Bu yenilikçi konsept ilk olarak 2019 mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda yüzünü gösterecek.

Aracın 2020 yılında satışa sunulması planlanıyor. Tabii bu tarih de rastgele seçilmiş değil. 2020 yılında Carrozzeria Pininfarina’nın 90. yılı kutlanacak.
Otomobilin performansı ise gerçekten dikkat çekici. 1900 Hp güç üreten güçlü motor, 2300 tor değeriyle bilinen tüm verileri altüst ediyor. Aracın 0-100 km/s hızlanması ise 2 saniyenin altında. PF0 kod ismi ile bilinen otomobil, bu özellikleriyle, İtalya’da bugüne kadar üretilmiş en hızlı ve güçlü otomobil olma özelliğini taşıyacak.

Otomobilin ayrıca 402 km/s’lik en yüksek hız rekorunu da kırması bekleniyor. Tamamen elektrikli olan otomobil tam şarjla 483 km menzile sahip olacak.

Yapımında karbon-fiber kullanılan otomobil, Torino yakınlarındaki Cambiano’da üretilecek. Aracın tahmini fiyatının ise 2 milyon ile 2.5 milyon dolar arasında olması bekleniyor.

Sadece 150 adet üretilecek olan otomobil; ABD, Avrupa ve Orta Doğu – Asya’da 50’şer adet dağıtılacak.

Written by admin

INFINITI Elektrikli Crossover Konsept

Infiniti’nin elektrik yorumu